کناف و مزایای آن در طراحی ساختمان

 

کناف و مزایای آن در طراحی

کناف نوعی صفحه روکش‌دار از جنس گچ است که نسل جدید گچ به‌حساب می‌آید و کلیه کارهای ساختمانی را که با گچ و مواد ساختمانی دیگر قابل انجام است را با سرعت کار بالاتر، تنوع بیشتر در طراحی، امکان طراحی سقف و دکور در ۴سانتی‌متر و ترکیب انواع نورهای دکوراتیو و اصلی و… انجام می‌دهد که از ضخامت‌های مختلف و انواع پنل‌ها(بسته به کاربرد شما در محیط‌های عادی، رطوبتی، حرارتی، نما و…) تولید می‌شود که امروزه به‌عنوان یکی از پرمصرف‌ترین عناصر ساختمانی از آن استفاده می‌شود.

کناف چیست؟ یا اینکه کناف بهتر است یا گچ؟

جواب به‌صورت کلی کاملاً به نفع کناف خواهد بود چراکه کناف سریع‌تر از گچ اجرا خواهد شد؛ طرح‌های خاص‌تر، شیک‌تر و جدیدتر با کناف اجرا می‌شود؛ در بسیاری از موارد هزینه‌هایی به‌مراتب پایین‌تری از گچ دارد، ارتفاع سقف را کمتر از گچ پایین می‌آورد؛ سبک‌ است و…. اما به‌هرحال گچ هم مزایای خود رادار است که در طراحی‌های کلاسیک اگر علاقه به ابزارهای آماده ندارید و شما را راضی نمی‌کند، بهترین متریال برای شکل دادن به طرحتان استفاده از گچ خواهد شد در غیر این صورت در کلیه‌ی سبک‌ها و موارد دیگر کناف با فنّاوری آلمان قطعاً بهتر از گچ خواهد بود.

کدام مقرون‌به‌صرفه تر است کناف یا گچ؟

سبکی که می‌خواهید کار کنید در جواب ما بسیار مؤثر است اما در ۹۰ درصد طراحی‌ها کناف مقرون‌به‌صرفه تر از گچ است؛ برای اینکه شما در گچ کاری هزینه‌های مانند میلگرد، جوشکاری، رابیتس کاری، گچ کاری و ابزار و… را باید متحمل شوید که قطعاً هزینه‌های نهایی شما را بالا خواهد برد(هم در کارهای فلت هم دکوراتیو) ضمن آنکه حمل کناف بسیار راحت‌تر است پس هزینه کارگر آن نیز کمتر خواهد بود (به علت سبک‌تر بودن) اما کناف های بسیار دکوراتیو نیز با توجه به اینکه نصابی حرفه‌ای‌ و خبره‌ نیاز دارد می‌تواند به‌مراتب گران‌تر از گچ باشد که درکل پیشنهاد ما این است که اول طرح کار خود را مشخص کنید و سپس تصمیم بگیرید؛ البته در ۹۵درصد موارد کناف پیشنهاد می‌‌شود. (به دلیل مزایای بسیار زیاد آن)

مزایای کناف چیست؟

سقف‌ها و دیوارهای تیغه‌ای جداکننده‌ی کناف، سازه‌های فلزی یکپارچه گالوانیزه هستند که صفحات روکش‌دار گچی  بر روی آن‌ها پیچ شده‌اند و فاصله بین پانل‌های کناف با توری بتونه درزگیری شده‌اند، همچنین سطوح صافی وجود دارند  که می‌توان آن را رنگ، کاغذ یا… کرد.

در ادامه مزایای بیشتر استفاده از کناف را بخوانید:

دیوارهای کنافی در مقایسه با دیوارهای سنتی و قدیمی چندین برابر سبک‌تر هستند؛ پس با کاهش بار ساختمان، تأثیر زلزله بر ساختمان نیز کمتر خواهد شد و در صورت تخریب شدن ساختمان هنگام زلزله، به علت سبکی و یکپارچگی سیستم کناف، خطر جانی برای ساکنان به‌مراتب کمتر خواهد بود. علاوه بر سبک بودن کناف دکوراتیو، نحوه اتصال و انعطاف‌پذیری پانل‌ها به سازه‌ها هم به شکلی است که باعث کاهش نیروی وارده به ساختمان از طریق زلزله می‌شود. پیشرفت مواد و روش‌های ساخت‌وساز در سال‌های اخیر سبب جایگزین شدن مصالح نوین با مصالح سنتی شده است.

تاریخچه کناف

کناف (Dry Wall) توسط شرکت کناف تولید می‌شود. شرکت کناف بیش از 8۰ سال است که در صنایع ساختمانی فعالیت دارد. این شرکت توسط برادران کناف (کارل و آنفوس کناف) در سال ۱۹۳۲ بنیان نهاده شد و در حال حاضر شرکت کناف آلمان یکی از شرکت‌های بین‌المللی معتبر در صنایع ساختمانی به‌حساب می‌آید.

در ادامه مزایای استفاده از دیوارهای جداکننده داخلی کناف را بخوانید:

سبک بودن مصالح ساختمانی کناف باعث حمل آسان توسط کارگران و درنتیجه باعث افزایش سرعت اجرای پروژه می‌شود. همچنین در مسافت‌های طولانی به علت دارا بودن بسته‌بندی مناسب، آسیبی به مصالح وارد نخواهد شد. مزیت مهم دیگر کناف‌ها دسترسی آسان به تأسیسات مکانیکی و الکتریکی پروژه است که در صورت خرابی لوله‌ها، تأسیسات و… می‌توان قسمت آسیب‌دیده را به‌راحتی تشخیص داد و در صورت آسیب دیدن دیوارهای کنافی در اثر ضربه نیز، قسمت آسیب‌دیده به‌راحتی امکان تعویض و تعمیر را دارد. این دو ویژگی افزایش طول عمر مفید ساختمان خواهد را در پی خواهد داشت.

یکی از نیازهای مهم این روزها نیاز به تغییر کاربری است، با استفاده از سیستم کناف به‌راحتی می‌توانید این نیاز را برطرف کنید. همچنین در بازسازی ساختمان های قدیمی نیز می‌توانید از روش کناف استفاده کنید. در مناطق زلزله‌زده و مناطقی که نیاز سریع به ساخت‌وساز دارند سیستم کناف یکی از بهترین‌هاست. مزیت دیگر روش کناف این است که بعد از نصب، دیوارهای کناف رنگ‌آمیزی می‌شوند و در این مرحله نیازی به ملات گچ و خاک نیست که این موضوع باعث صرفه‌جویی و بالا رفتن سرعت اجرای پروژه‌ها خواهد شد. برای ایجاد سطح یکنواخت، محل درزها با کمک نوار درزگیر بتونه می‌شود. نوار درزگیر باعث مسطح شدن محل درز و به‌وجود آمدن ترک در دیوار می‌شود. سطح پیچ‌ها نیز کمی پایین‌تر از سطح پانل‌ها هستند و با بتونه پوشانده می‌شوند در نتیجه سطح صافی در محل پیچ‌ها ایجاد می‌شود. بعد از اجرای دیوار، یک‌لایه ماستیک روی آن اجرا خواهد شد که باعث به‌وجود آمدن سطحی صاف و یکنواخت برای رنگ‌آمیزی و کاهش جذب رنگ می‌شود.

عایق کردن دیوارها در برابر صدا و گرما با کناف

با به‌کارگیری دیوارهای کناف می‌توان دیوارها را در برابر عبور صدا عایق کرد و با استفاده از پشم سنگ و پلی‌استایرن در دیوارها نیز می‌توان آن‌ها را در برابر حرارت هم به‌راحتی عایق کرد.

عایق‌ها بین دو پانل گچی قرار خواهند گرفت .

در پروژه‌هایی از سیستم پانل‌های گچی کناف بدون‌ سازه نیز استفاده می‌شود. در این پروژه‌ها، پانل‌های گچی با استفاده از چسب پرلفیکس به‌عنوان پوشش روی دیوارهای سنتی نصب خواهند شد  فضایی خالی در پشت آن برای عایق‌کاری و عبور تأسیسات ایجاد می‌شود. از دیگر مزایای مهم سیستم‌های کناف اجرای فرم‌های دکوراتیو منحنی و افزایش سطح زیربنای ساختمان با توجه به ضخامت کم دیوارهای کناف نسبت به مصالح سنتی است. کناف براساس کارایی دیوارها، پانل‌های متفاوتی نسبت به شرایط ارائه می‌دهد. در شرایط عمومی از پانل‌های گچی ساده استفاده می‌شود. برای مکان‌های مرطوب مانند آشپزخانه و سرویس‌ها نیز از پانل‌های مقاوم در برابر رطوبت استفاده خواهد شد. (این صفحات قابل‌استفاده در مکان‌هایی با رطوبت کمتر از 90% هستند). در پروژه‌هایی که نیاز به محافظت شدن در برابر حریق را داریم، از پانل‌های (Fire Resistant board) که دارای الیاف شیشه‌ای هستند استفاده می‌‌شود زیرا که تا 3 ساعت در برابر آتش‌سوزی می‌توانند مقاومت ‌کنند. پانل‌های (Fire & Moisture resistant board) هم که همزمان در برابر رطوبت و آتش مقاوم هستند نیز در مکان‌هایی مانند چاه‌های تأسیساتی استفاده می‌شود. همچنین در سیستم‌های کناف، برای دیوارهای خارجی و دیوارهایی که در تماس دائمی با آب هستند از صفحات آکواپنل استفاده می‌شود.

10 نرده بالکن و حفاظ تراس مدرن برای زیبایی نمای ساختمان شما

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کناف و مزایای آن در طراحی ساختمان
5 (100%) 1 vote