هزینه و زمان بازسازی داخلی آپارتمان از تخریب تا طراحی

بازسازی آپارتمان

یکی از پرطرفدارترین مباحث حوزه معماری و تغییر دکوراسیون بازسازی داخلی است.

فرقی نمی‌کند فضای منزل و یا محل کار شما نیاز به تغییراتی کوچک دارد و یا باید از نو بازسازی شود.

انتخاب یک شرکت بازسازی ساختمان معتبر می‌تواند تا حد زیادی شما را به رویا و خواسته‌هایتان نزدیک کند و از هزینه‌های شما بکاهد؛

به همین منظور در این مطلب به سراغ گروه معماران هفت‌سنگ یکی از متخصصان و آرایه‌گرهای باسابقه درزمینهٔ بازسازی و طراحی دکوراسیون داخلی رفتیم تا بتوانیم درزمینهٔ بازسازی داخلی و هزینه بازسازی آپارتمان اطلاعات تخصصی از آن‌ها کسب کنیم.

پس با سازه نو همراه باشید.

توصیف فضایی برای بازسازی داخلی آپارتمان

می‌خواهیم یک سالن پذیرایی مربع شکل 25 متری در طبقه اول یک ساختمان 4 طبقه، دارای دو پنجره رو به پاسیو در مجاورت فضای آشپزخانه را به‌طور کامل بازسازی کنیم.

کف این سالن سرامیک شده است و دیوارهای رنگ‌آمیزی شده با رنگ‌روغن است، قصد تغییر کف اتاق به یک کف‌پوش مدرن و رنگ‌آمیزی دیوارها و سقف  به همراه تغییر حداقل یک دیوار را داریم.

هم‌چنین نیاز به درب و پنجره و دیوارهای آکوستیک برای این فضا به جهت نازک بودن تیغه‌ها هست، اما زیبایی درب و پنجره‌ها و مقرون‌به‌صرفه بودن آکوستیک کردن دیوار اولویت انتخاب ماست.

با توجه به چنین فضایی برای بازسازی داخلی به سؤالات زیر پاسخ دهید:

اولین اقدام برای بازسازی و تغییر دکوراسیون این سالن چیست تغییر کف و یا دیوار پوش؟

تغییر کف‌پوش نه‌تنها پس از دیوار بلکه آخرین مرحله در کار بازسازى است، چراکه اجراى آن با ایجاد کمترین گردوخاک بوده و به باقى قسمت‌ها آسیبى نمی‌رساند.

اما براى مثال با رنگ کردن سقف امکان رنگى شدن دیوارها و کف زیاد است.

پیشنهاد شما برای تغییر کف‌پوش این فضا استفاده از چه مصالحی است؟

 به‌تازگی کف‌پوش‌های آنتى باکتریال جدیدى بادوام خیلى بالا از برندهاى ایرانى و خارجى وارد بازار شده‌اند که گروه معماران هفت‌سنگ یک برند را از کشور چک وارد می‌کند.

این کف‌پوش داراى کیفیت بی‌نظیر و دوام فوق‌العاده‌ای است که به دلیل خاصیت یونى که دارد هیچ میکروبى را به خود نمی‌گیرد و با یک دستمال خشک به‌راحتی تمیز می‌شود.

دوام این کف‌پوش به‌قدری است که جاى پایه هیچ وسیله‌ی سنگینى روى آن نمی‌ماند و باعث استهلاک آن نمی‌شود.

اجرای این کف‌پوش به نحوی است که در کل سطح سالن هیچ درزى به چشم نمی‌خورد و حتى می‌توان تا قرنیز بالا بیاید که این خود باعث از بین رفتن آن قسمت اتصال دیوار و کف که محل تجمع حشرات است می‌شود.

البته بازار هدف این کف‌پوش‌ها به دلیل دوام آن در سال‌های ابتدایى تولیدش بیمارستان‌ها و اماکن صنعتى بوده است، اما کم‌کم تمامى فضاها و کاربری‌ها به دلیل کاربردى بودن و توان تولید طرح‌های متنوع را شامل شد.

جذابیت و کشش بازار این محصول خواستار اجراى آن در تمامی کاربری‌ها شده است که یکى از بهترین پیشنهادهاى ما برای بازسازی کف می‌تواند استفاده از این کف‌پوش‌ها باشد.

مراحل بعدی بازسازی داخلی و تغییر دکوراسیون این فضا را به‌اختصار توضیح دهید؟

براى آشنایى بیشتر مراحل بازسازى آپارتمان را می‌توان به‌صورت مختصر در هفت مرحله بیان کرد:

  • تخریب قسمت‌هایى از سقف، کف و دیوار که جهت انجام تغییرات مدنظر است.
  • اجراى تأسیسات لازم مانند لوله‌کشی‌ها، سیم‌کشی‌ها و تقویت سازه و …
  • مرحله بنایى و ساخت قسمت‌هاى موردنظر و کار گذاشتن درب و پنجره‌ها
  • اتمام دکورهاى چوبى و نصب آن‌ها و اتمام سقف و نصب منابع نورى
  • اتمام دیوارها و بعد کف‌پوش کامل
  • چیدمان نهایى مبلمان
  • یک بازرسى نهایى و تحویل به کارفرما
بازسازی داخلی

کدام دیوار برای ایجاد تغییر اساسی در سالن مناسب‌تر است و چه تغییراتی را برای متفاوت شدن این دیوار پیشنهاد می‌دهید، همچنین پیشنهاد مقرون‌به‌صرفه شما برای آکوستیک کردن دیوارها چیست؟

به گفته‌ی معماران هفت‌سنگ «در هر پروژه‌ای  یک سرى نقاط فرصت وجود دارد که باید آن‌ها را به قوت تبدیل کرد».

در این فضا با توجه به شرح مسئله، نقطه فرصت پاسیو است، با توجه به اینکه واحد در طبقه اول هست ما باید سعى کنیم بیشترین نور را از هرجایى که بتوانیم بگیریم به همین دلیل دیوار سمت پاسیو را تخریب کرده و به‌جای دو پنجره، سرتاسر آن را یک درب بزرگ شیشه دوجداره  قرار می‌دهیم.

اگر هم منزل در محله‌ای شلوغ و یا یک ساختمان پر واحد قرار گرفته و کارفرما تمایل دارد از ورود سروصدا و خروج صدا برای تمرین‌های موسیقى یا عوامل دیگر جلوگیرى کند می‌توان با استفاده از فوم‌های چسبى عایق صوت به‌راحتی دیوارها را آکوستیک نمود.

قابل‌ ذکر است که طراحى پاسیو به‌عنوان یک قسمت سبز به‌صورت طراحی‌های مدرن گل و گیاه دار یکى از بهترین تغییرات محسوب می‌شود.

اگر بخواهیم نورپردازی این فضا را تغییر دهیم، با توجه به استفاده از نور پاسیو در فضا بهترین نور برای نورپردازی چه نوع نوری است و بهترین زمان برای اجرا نورپردازی چه زمانی است؟

در هر پروژه‌ای نورپردازى مهم‌ترین تغییر است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت کما اینکه ضعف اساسى ٩٩درصد پروژه‌های بازسازى آپارتمان همین عامل نور است.

اصلی‌ترین نکته نورپردازى این فضا این است که ما باید به نحوی کار را به سرانجام برسانیم که منبع نور دیده نشود، ولى فضا با بهترین کیفیت روشن گردد.

با توجه به چیدمان مبلمان از نورپردازی‌هایی صرفاً دکوراتیو استفاده کنیم، طراحى سقف متناسب با نورهاى مخفى موردنیاز از لازمه‌های زیبایى فضاست زمان سیم‌کشی برقى و اجراى سقف قبل از کف و دیوار و پس از تخریب‌ها است.

چراکه خود سیم‌کشی‌ها همراه با تخریب قسمت‌هایى از دیوار و سقف است پس از اتمام سیم‌کشی‌ها و ساخت کامل سقف می‌توانیم منابع نورى را در فضا اجرا کنیم.

اگر بخواهیم درب و پنجره‌این فضا را به درب و پنجره‌های آکوستیک و مقرون‌به‌صرفه تغییر دهیم از چه نوع درب و پنجره‌ای برای این فضا بهتر است استفاده شود و بهترین زمان برای اجرا درب و پنجره چه زمانی است؟

با توجه به تبلیغات گسترده‌ای که درزمینهٔ پنجره‌هاى دوجداره توسط شرکت‌های ذی‌نفع انجام‌شده مشخص است که بیشتر افراد با پنجره‌هاى دوجداره که هم براى صرفه‌جویی در انرژى و هم آکوستیک بودن مناسب هستند آشنایى دارند.

استفاده از این پنجره‌ها و حتى درب‌های شیشه‌ای دوجداره شاید نسبت به مدل‌های معمولى در خرید کالا مقرون‌به‌صرفه به نظر نیاید، اما در طول زمان با صرفه‌جویی‌هایی که در انرژى می‌کند و بادوام، وزن مناسب و هزینه نصب پایینى که دارند توجیه اقتصادى مناسبی دارد.

در بازسازی داخلی آپارتمان این واقعیت وجود دارد که موضوع مقرون‌به‌صرفه بودن شامل فاکتورهاى متفاوتى ازجمله هزینه اولیه، دوام و هزینه نگهدارى است که در طول زمان معنا پیدا می‌کند.

ازنظر معماران هفت‌سنگ «باید توجه داشت که زمان تعویض پنجره‌ها به دلیل شرایطى که ایجاد می‌کند در فاز اول یعنى تخریب و پیش از ورود به مرحله دکوراسیون است».

هزینه‌ها و زمان اجرا هرکدام از مراحل زیر را به‌صورت بازه حدودی ذکر کنید:

تغییر کف‌پوش : کف‌پوش‌های آنتى باکتریال از مترى ۴٨ هزار تومان بوده و براى این فضا نزدیک به ٢ روز زمان می‌برد.

کاغذدیواری: با توجه به اینکه کاغذدیواری کامل دیوارها فضا را کوچک‌تر می‌کند پیشنهاد ما این است که در صورت علاقه کارفرما به کاغذدیواری فقط یک دیوار را به‌صورت دکوراتیو کاغذ کنیم که هزینه آن با هزینه نصب از مترى 45  هزار تومان شروع می‌شود.

رنگ آمیزی در بازسازی داخلی آپارتمان

رنگ‌آمیزی: رنگ‌آمیزی دیوارها و سقف و پاسیو و تمامى قسمت‌هاى لازم در ۴ روز کارى با هزینه‌ای نزدیک به ٣ میلیون تومان همراه است.

نورپردازی: نورپردازى با توجه به برند و کیفیت منابع نورى متفاوت بوده و می‌توان گفت با در نظر گرفتن تمام نورهاى نقطه‌ای و کلى و دکورى باکیفیت بالا براى هر ١٠ مترمربع فضا ۴۵٠ هزار تومان هزینه دارد.

آکوستیک کردن دیوارها: آکوستیک دیوارها با توجه به نوع عملکرد انتخاب شده می‌تواند از مترمربعى ۴٢ هزار تومان شروع گردد.

تعویض درب و پنجره : درب و پنجره‌ها با توجه به سلیقه و نیاز کارفرما داراى طیف وسیعى از مدل، متریال و قیمت است و می‌توان قبل از تهیه مدل‌ها و قیمت‌های متفاوت را با کارفرما هماهنگ نمود.

اگر برای بازسازی و تغییر دکوراسیون فضای کار و زندگی خود به دنبال یک طراحی ویژه هستید.

گروه معماران سازه نو یکی از مناسب‌ترین شرکت‌های آماده فعالیت است که می‌توانید برای دیدن کارهای ما بیشتر به برگه نمونه کار مراجعه کنید. 

نویسنده و گزارشگر: ثمینا فراهانی

آخرین مقالات

شبکه های اجتماعی سازه نو

طراحی دکوراسیون و کابینت

بازسازی و نوسازی
مسکونی و اداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)