مواردی درمورد دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که دکوراسیون داخلی منزل برایتان در اولویت است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

زمانی که سه واژه معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی منزل را می‌شنویم اگر اطلاعات کافی درباره آن‌ها نداشته باشیم معمولاً به‌اشتباه آن‌ها را به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنیم به همین دلیل برای درک بهتر این موضوع به تعریف کلی و مختصر دکوراسیون داخلی منزل می‌پردازیم:

تعریف دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی منزل در لغت‌نامه آکسفورد این‌چنین معنی می‌شود:

هماهنگ‌سازی طراحی‌شده برای به نمایش درآوردن هنرمندانه‌ی رنگ‌ها، اثاثیه و دیگر اشیاء در اتاق و ساختمان.

لازم به ذکر است که دکوراسیون داخلی منزل نیز مانند دیگر هنرها، سبک و ریزه‌کاری‌های مخصوص به خود را دارد که با توجه به سلیقه‌ها و همچنین نیازهای هر دوره دچار تغییر می‌شود.

همه انسان‌ها پس از گذراندن یک روز سخت و پرمشغله به دنبال جایی هستند که در آن آرامش داشته باشند، خانه بهترین جا برای به آرامش رسیدن و بازیابی انرژی ازدست‌رفته در طول روز است. بنابراین با رعایت اصول و قوانین مربوط به دکوراسیون داخلی منزل، می‌توان خانه را تبدیل به فضای آرامش‌بخش و دلپذیری برای از یاد بردن دغدغه‌ها و خستگی‌های بیرون از منزل کنید. در ادامه شما را با مهم‌ترین قوانین مربوط به دکوراسیون داخلی منزل آشنا می‌کنیم و با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید دکوراسیونی شیک و بی‌نقص داشته باشید.

قبل از شروع بحث و بررسی نکات مربوط به دکوراسیون داخلی منزل باید این نکته را متذکر شویم که داشتن یک دکوراسیون بی‌عیب و نقص و شیک ربطی به‌صرف هزینه‌های سنگین ندارد.

زمانی که کلمه دکوراسیون به‌کاربرده می‌شود برخی از افراد اولین چیزی که به ذهنشان می‌رسد هزینه‌های سنگین مربوط به این کار است و شاید بیشتر افراد با تصور این‌که باید هزینه‌های گزافی پرداخت کنند تا بتوانند یک دکوراسیون شیک داشته باشند از انجام این کار منصرف می‌شوند. درحالی‌که این‌چنین نیست و تنها با به کار بردن ذوق و سلیقه می‌توانید خانه‌ای با دکوراسیونی ایدئال داشته باشید و همچنین با رعایت چند نکته‌ی بسیار ساده می‌توانید فضای خانه خود را به فضایی مملو از آرامش تبدیل کنید.

نکاتی که باید در دکوراسیون داخلی منزل رعایت شود

1.برقراری تعادل بین لوازم قدیمی و جدید

یکی از اصلی‌ترین مواردی که در دکوراسیون باید به آن توجه ویژه شود استفاده صحیح از لوازم است. با ترکیب کردن وسایل قدیمی مثل عتیقه‌های دکوری با وسایل مدرن این‌گونه به نظر می‌رسد که لوازم منزل خود را در طول چند سال خریداری کرده‌اید و نه به‌صورت یکجا.

2.دقت در انتخاب فرش

وجود یک فرش مناسب در فضای اتاق سبب ایجاد انسجام و فضایی رنگی و بافت‌دار می‌شود. به‌طورکلی برای این‌که در میان وسیله‌های مختلفی که در اتاق وجود دارد، توازن ایجاد شود استفاده از فرشی مناسب تأثیر بسزایی دارد.

نکات انتخاب فرش مناسب برای فضاهای مختلف

  • در اتاقی که رنگ‌های مختلف و زیادی به کار رفته است از فرش‌های با رنگ خنثی استفاده کنید.
  • در فضاهایی که سطحی درخشان و صیقلی دارند فرشی نقش دار پهن کنید.
  •  با توجه به‌اندازه فرشی که انتخاب می‌کنید چیدمان مبلمان مهم است. برای مثال اگر فرشی به ابعاد 8*10 دارید پس چینش مبل‌ها باید به این صورت باشد کهپایه‌های جلوی مبلمان و صندلی‌ها روی فرش و پایه‌های عقب نیز خارج از فرش قرار گیرد. همچنین در حین استفاده از فرش‌های در ابعاد کوچک (5*8)، مبلمان را باید به‌طور کامل در خارج از فرش قرار دهید و فرش در وسط مبلمان قرار گیرد.
  • به این نکته توجه کنید که اگر اتاق شما بزرگ است و می‌خواهید دو فضای مجزا در آن ایجاد کنید باید از دوتخته فرش استفاده کنید زیرا در این صورت فضایی بهتر ایجاد می‌شود.

1.از گیاهان استفاده کنید

اگر به مجله‌های مربوط به دکوراسیون داخلی منزل توجه کنید می‌بینید در دکوراسیون همه خانه‌های زیبا، استفاده از گیاهان فراموش نشده است زیرابه کاربران گل و گیاه در دکوراسیون به فضارنگ و هیجان خاصی می‌بخشد. استفاده از گیاهان فقط محدود به فضای خاصی از اتاق نیست بلکه در تمام فضا استفاده از آن‌ها مجاز است. البته به علت ضروری بودن نور خورشید برای گیاهان، بهتر است در فضاهایی که نور خورشید به‌اندازه کافی وجود دارد استفاده شود.

2.از آثار هنری مناسب استفاده کنید

این نکته را جدی بگیرید زیرا بسیاری از افراد با استفاده نامناسب از آثار هنری باعث می‌شوند که دکوراسیون دچار نقص شود. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید آثار هنری را نیز در دکوراسیون داخلی منزل خود بگنجانید پس از آثار هنری با ابعاد بزرگ استفاده کنید زیرا استفاده از ابعاد کوچک آن باعث کم شدن جذابیت اثر می‌شود. از آثار هنری هنرمندانی استفاده کنید که به آن‌ها علاقه دارید زیرا این کار سبب شخصی‌سازی محیط و دوری از کلی‌گرایی می‌شود.

فراموش نشود که در انتخاب تابلوها به فضایی که دارید توجه کنید و از تابلوهایی که بسیار بلند هستند استفاده نکنید.

3.نورپردازی مناسب

امروزه گزینه‌های بسیار زیادی برای نورپردازی وجود دارد پس همیشه سعی کنید مناسب‌ترین را انتخاب کنید. همیشه به میزان نور و زاویه نورپردازی دقت کنید چراکه نور در فضا جزو اثرگذارترین گزینه‌ها است.

در اتاق‌های رنگی برای نمایش صحیح رنگ‌ها باید فضا از نور کافی و مناسبی برخوردار باشد این در حالی است که در اتاق‌های با رنگ خنثی و فضاهای آرامش‌بخش از نور کمی استفاده می‌شود.

پس توصیه می‌شود اگر بودجه کافی دارید چراغ‌هایی را خریداری کنید که قابلیت تنظیم نور دارند زیرا در این صورت تنها می‌توان با تغییر نور فضای اتاق را نیز تغییر داد.

4.استفاده از آینه

هیچ‌گاه از استفاده از آینه در فضای اتاق غافل نشوید چراکه بهترین روش برای بزرگ جلوه دادن خانه‌های کوچک استفاده از آینه است. پس اگر فضای اتاق شما کوچک است از آینه‌های بزرگ و قدی استفاده کنید زیرا با این کار فضای اتاق به‌صورت چشم‌گیری بزرگ به نظر می‌رسد.

5. تمرکز روی یک دیوار

روی همه دیوارهای خانه تمرکز نکنید و فقط یک دیوار را انتخاب کنید. شما می‌توانید دیواری که بیشترین توجه روی آن است را انتخاب کرده و آن را رنگ و یا کاغذدیواری کنید مثلاً دیوار پشت تلویزیون می‌تواند گزینه خوبی برای این کار باشد. شما با این کار انتخاب می‌کنید که کدام نقطه از خانه مرکز توجه باشد. همچنین اگر اتاق کوچکی دارید می‌توانید سقف را کاغذدیواری کنید این روش سبب جلب‌توجه به سمت بالا می‌شود و فضا بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

تأثیر رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی منزل

رنگ‌ها در زندگی ما تأثیر بسزایی دارند و عدم استفاده از آن‌ها در زندگی شخصی و اجتماعی سبب بروز مشکلات فراوانی می‌شود. رنگ‌ها همواره سبب پدیدار شدن احساسات و خلق‌وخو شده‌اند به همین دلیل کانون توجه همه دکوراتورها و معماران و مالکان فضا قرارگرفته است. به دلیل اهمیت ویژه‌ای که رنگ‌ها در دکوراسیون دارند در ادامه مقاله چند رنگ پرکاربرد در دکوراسیون داخلی منزل را ازنظر روانشناسی رنگ بررسی می‌کنیم.

1.رنگ قرمز

رنگ قرمز، رنگی جسورانه، تحریک‌کننده و اشتهاآور است و برای همه رده‌های سنی مناسب بوده و هیچ محدودیتی ندارد. رنگ قرمز سبب صمیمیت و نزدیکی افراد به همدیگر می‌شود. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که در استفاده از این رنگ زیاده‌روی نشود چراکه فضا را از حالت نرمال خارج می‌کند.

2.رنگ نارنجی

این رنگ نشانه نشاط و انرژی است و برای کسانی مناسب است که عاشق قرمز هستند اما تاب خشونت و تکاپوی رنگ قرمز را ندارند. رنگ نارنجی به دلیل اینکه باعث شادی و انرژی بخشیدن است رنگ بسیار مناسبی برای اتاق کودکان است.

3. رنگ مشکی

رنگ مشکی نماد غم است هرچند که این رنگ نشان از تشخص و احترام است اما این رنگ در دکوراسیون داخلی و تئوری رنگ‌ها همواره در یک فضای بسته به کار می‌رود. لازم به ذکر است رنگ مشکی در کنار رنگ‌های متضاد جلوه‌ی ویژه‌ای به فضا می‌بخشند. استفاده از این رنگ نیازمند دقت زیادی است و با استفاده درست از رنگ مشکی می‌توانید هنر عمق و ظرافت را در فضا به نمایش بگذارید. به یاد داشته باشید که رنگ طلایی و مشکی نماد لوکس بودن است اما درعین‌حال ترکیب این دورنگ کار آسانی نیست.

4.رنگ سفید

رنگ سفید همواره نشانه صلح، تازگی و پاکی است. کسانی که علاقه‌ی زیادی به دکوراسیون مدرن و امروزی دارند از طرفداران پروپاقرص این رنگ هستند. رنگ سفید باعث بزرگ به نظر رسیدن اتاق‌های کوچک می‌شود.

آخرین مقالات

شبکه های اجتماعی سازه نو

طراحی دکوراسیون و کابینت

بازسازی و نوسازی
مسکونی و اداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4/5 - (1 امتیاز)