معرفی کابینت‌های ام دی اف و کاربردهای آن

[   معرفی کابینت‌های ام دی اف و کاربردهای آن

امروزه کابینت‌های ام دی اف به‌صورت کلی جایگزین چوب‌های معمولی شده‌اند. این جایگزینی به خاطر مزایای فراوان کابینت‌های ام دی اف است که باعث شده‌اند تا بخش بزرگی دیگر به دنبال چوب‌های دیگر نباشند. کابینت ام دی اف درواقع جایگزینی ارزان‌تر و محکم‌تر نسبت به چوب‌های معمولی است. اما ام دی اف دقیقاً چگونه است؟

با سازه نو همراه باشید

ام دی اف از سه حرف اول کلمات (Medium Density Fiberboard ) گرفته‌شده که به معنای تخته فیبری با تراکم معمولی است. کابینت‌های ام دی اف از پنل‌های بسیار نازکی تشکیل شده‌اند که خود این پنل‌ها از فیبر چوبی، رزین و وکس ساخته می‌شوند.

در مقایسه با دیگر چوب‌ها خصوصاً تخته‌های چندلایه، کابینت ام دی اف سطح بسیار متفاوت و بالاتری را ارائه می‌دهد و دارای مزایای زیادی است که در هیچ نوع دیگری از چوب دیده نمی‌شود.

درواقع نحوه ساخت پنل ام دی اف به این صورت است که دانه‌های ریزه چوب همانند خاک‌اره، تحت‌فشار و دمای بالا قرار می‌گیرند و تخته‌های ام دی اف را می‌سازند. به این صورت هیچ‌گونه فضای خالی در ام دی اف وجود نخواهد داشت و از مقاومت و دوام بالایی نیز برخوردار است. درعین‌حال قیمت مناسب‌تری نیز دارد.

 

مزایای کابینت‌های ام دی اف

تخته‌های ام دی اف به‌تنهایی تخته‌های باکیفیت و مناسبی محسوب می‌شوند. حال اگر با استفاده از این تخته‌ها کابینت بسازیم، مزایای فراوانی در اختیار ما قرار خواهد گرفت. اولین مزیتی که کابینت ام دی اف در اختیار ما قرار می‌دهد این است که نسبت به چوب معمولی یا تخته‌های چندلایه قیمت بسیار پایین‌تری دارد و این مسئله مزیت بسیار فوق‌العاده‌ای است؛ چراکه باعث کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی مالی می‌شود. سطوح کابینت ام دی اف بسیار صاف و بدون هیچ‌گونه ناهمواری است، ازاین‌رو نه‌تنها ظاهری زیبا به آشپزخانه‌ی شما می‌دهد، بلکه باعث می‌شود کار کردن به روی چنین کابینت‌های سهولت کافی داشته باشد. صافی سطح و نداشتن ناهمواری بر روی آن باعث می‌شود تا رنگ کردن آن نیز امر آسانی باشد. هم‌چنین درصورتی‌که نخواهیم از رنگ استفاده کنیم و بخواهیم روکش استفاده کنیم،

این سطح صاف و صیقلی که بر روی تخته‌های ام دی اف وجود دارد، بار دیگر باعث خواهند شد تا نصب روکش بر روی آن‌ها به‌آسانی انجام شود. جدا از سطح، ام دی اف در داخل نیز بسیار یکنواخت است. این به آن معنا خواهد بود که شما به هر نحوی که آن را ببرید و در قسمت‌های مختلف آن تغییر ایجاد کنید، به‌هیچ‌وجه با لبه‌های خشن و ناهموار مواجه نخواهید شد. بنابراین وقت را تلف نکنید و در اسرع وقت باهمکاران ما تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت نمایید.

با کابینت ممبران نیز آشنا شوید .

از کابینت ام دی اف در کجاها می‌توان استفاده کرد؟

به‌وضوح از کابینت ام دی اف بیشتر در آشپزخانه‌ها استفاده می‌شود. بسیاری در آشپزخانه‌های خود از چوب ام دی اف استفاده می‌کنند. البته آشپزخانه‌هایی نیز وجود دارند که از ترکیب ام دی اف و چوب خالص استفاده می‌کنند که تعدادشان زیاد نیست. اما در چنین آشپزخانه‌هایی بیشتر سعی می‌شود تا از ام دی اف در درهای کابینت استفاده شود. به‌طورکلی سعی می‌شود تا از ام دی اف در سطوح خارجی استفاده شود. چراکه همان‌طور که پیش‌ازاین نیز به آن اشاره کردیم،

سطح ام دی اف بسیار صاف و صیقلی است و این باعث می‌شود تا رنگ‌آمیزی آن آسان‌تر باشد. هم‌چنین تمیز کردن آن نیز با سهولت بیشتری انجام می‌گیرد و دچار هیچ‌گونه آسیب‌دیدگی نیز نمی‌شود.

کابینت ام دی اف در حمام و دستشویی

آشپزخانه تنها جایی نیست که در آن از کابینت ام دی اف استفاده می‌شود. برای حمام که رطوبت بسیار زیادی در آن وجود دارد، کابینت ام دی اف انتخابی بی‌نقص و درست خواهد بود. دلیل آن‌هم این است که ام دی اف در اثر رطوبت و تغییر دما به‌هیچ‌وجه دچار آسیب‌دیدگی نمی‌شوند. درصورتی‌که انواع دیگر چوب به رطوبت و تغییر دما حساس‌اند و در صورت قرار گرفتن در محیطی مانند حمام به‌سرعت دچار خرابی‌های متعددی می‌شوند. برای استفاده از ام دی اف در محیط‌هایی نظیر حمام و دستشویی باید اطمینان حاصل کنید که ام دی اف مورداستفاده به‌صورت خاص برای مقاومت بالا در برابر محیط مرطوب طراحی‌شده باشد. نوع معمولی‌ام دی اف به‌راحتی در هنگام تماس با آب می‌تواند دچار آسیب‌دیدگی شود. برای سفارش و طراحی و نصب کابینت ام دی اف می‌توانید با همکاران ما در سازه نو تماس بگیرید.

 

ویژگی‌ کابینت‌های ام دی اف

همان‌طور که پیش‌ازاین نیز به آن اشاره کردیم، کابینت‌های ام دی اف نسبت به انواع دیگر کابینت‌های آشپزخانه ویژگی‌های بسیاری دارند که آن را منحصربه‌فرد می‌کنند و باعث می‌شوند تا در سال‌های اخیر کمتر کسی وجود داشته باشد که برای کابینت خانه‌اش از کابینت ام دی اف استفاده نکند. کابینت ام دی اف نسبت به انواع دیگر کابینت نظیر چوب معمولی یا تخته‌های چندلایه، بسیار متراکم‌تر و مقاومت بیشتری نیز دارد. هم‌چنین با دوام بالایی که دارد باعث می‌شود عمر کابینت ام دی اف نسبت به انواع دیگر بسیار بیشتر باشد. از این نظر استفاده از کابینت ام دی اف به‌صرفه‌تر ازلحاظ مالی نیز است، چراکه تا مدت‌زمان بسیار طولانی می‌توانید از آن استفاده کنید، بی‌آنکه هیچ‌گونه آسیب‌دیدگی و خرابی در آن دیده شود. البته بسیاری به‌اشتباه خیال می‌کنند که کابینت ام دی اف نسبت به انواع دیگر خصوصاً چوب خالص ویژگی‌های مثبت کم‌تری دارد و ضعیف‌تر عمل می‌کند. باید این نکته را بدانید به‌هیچ‌وجه این‌طور نیست و مزایای کابینت ام دی اف تقریباً به همه‌ی انواع دیگر غلبه می‌کند. البته این‌طور هم نیست که کابینت ام دی اف کاملاً بی‌نقص باشد و ایرادی در آن وجود نداشته باشد، اما در میان گزینه‌های موجود می‌توان گفت که بهترین است. ذکر این نکته ضروری است که کابینت ام دی اف و به‌طورکلی تخته‌های چوبی‌ام دی اف نیز انواع مختلفی دارند. درواقع ویژگی‌های انواع مختلف چوب‌های ام دی اف می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشد و این مسئله به این بستگی دارد که این تخته‌های ام دی اف در چه شرایطی تولید و ساخته شده‌اند. میزان تراکم تخته‌ها، اندازه‌ی آن‌ها، نوع چسب مصرفی، میزان رطوبت، نوع چوب و ضخامت از ویژگی‌هایی هستند که کم یا زیاد بودن آن‌ها کیفیت نهایی ام دی اف را رقم می‌زند. بااین‌حال کارشناسان و متخصصین ما در امر شناسایی این مسائل خبره هستند و همواره بهترین‌ها را برای شما انتخاب می‌کنند. بنابراین اگر به فکر تعویض یا نصب کابینت‌های جدید برای خانه‌ی خود هستید، زمان را از دست ندهید و باهمکاران ما تماس بگیرید. همکاران ما آماده‌اند تا ضمن ثبت سفارش‌ها شما، به هر سؤالی که داشته باشید پاسخ بدهند و شما را در این زمینه به‌صورت کامل راهنمایی کنند. متخصصین ما در تمامی مراحل نصب کابینت ام دی اف نیز در کنار شما خواهند بود.

چرا کابینت ام دی اف را انتخاب کنیم؟

پیش‌ازاین گفتیم که کابینت ام دی اف ویژگی‌های مثبتی دارد که باعث می‌شود تا به انتخاب اصلح و گزینه‌ی مدنظر بسیاری تبدیل شود. اشارات کلی نیز به این ویژگی‌ها کردیم، اما در اینجا قصد داریم تا به‌صورت دقیق‌تری اشاره‌کنیم که این ویژگی‌ها دقیقاً چه هستند.
  • کابینت ام دی اف به‌هیچ‌وجه تاب برنمی‌دارد و دچار ترک‌خوردگی نمی‌شود. ام دی اف همانند چوب در تماس با تغییرات دمایی و رطوبت دچار تغییراتی می‌شود. اما برخلاف چوب، تغییرات دمایی هیچ‌گونه مشکلی برای ام دی اف اعم از تاب برداشتن ایجاد نمی‌کند. این ویژگی به خاطر این است که تخته ام دی اف به خاطر ساختارش به‌صورت واحد تغییر شکل می‌دهد. به این صورت حتی باوجود تغییرات بسیار زیاد در میزان رطوبت و دمای هوا، به‌هیچ‌وجه نباید نگران آسیب دیدن کابینت‌ها و یا درهایشان باشید.
  • کابینت ام دی اف از موادی بسیار مرغوب ساخته می‌شود و این به این معناست که هیچ‌گونه ناهمواری یا مشکل قابل‌توجهی بر روی سطح آن وجود نخواهد داشت. بنابراین زمانی که تخته‌های ام دی اف رنگ‌آمیزی شوند، نتیجه‌ی بسیار بهتری حاصل خواهد شد. پس اگر می‌خواهید کابینت‌ها یا درهای کابینت‌هایتان را رنگ کنید، توصیه می‌کنیم که حتماً از ام دی اف استفاده کنید.
  • ویژگی‌های انواع مختلف کابینت ام دی اف می‌تواند باهم متفاوت باشند. مثلاً نوع خاصی از ام دی اف تولید می‌شود که مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارد. از این نوع ام دی اف می‌توانید درجاهایی که رطوبت بالایی دارند مانند دستشویی یا حمام استفاده کنید. هم‌چنین انواع خاصی از ام دی اف وجود دارد که مقاومت بالایی در برابر تماس آب دارد. این نوع نیز برای استفاده در فضاهایی نظیر حمام بسیار مناسب است.
  • قیمت ام دی اف نسبت به چوب خالص بسیار پایین‌تر است بااین‌حال مزایای بیشتری نسبت به آن دارد. مقاومت بالاتری دارد و عمر آن نیز با نگهداری مناسب می‌تواند سال‌ها به درازا کشیده شود.
  • کابینت‌های ام دی اف در طرح‌ها و مدل‌های مختلفی وجود دارد و دلیلش هم این است که کار کردن و شکل دادن به چوب‌های ام دی اف بسیار آسان است. به خاطر ساختار ویژه تخته‌های ام دی اف، برش و سوراخ کردن آن بسیار آسان است و می‌توان آن‌ها را به هر شکلی که می‌خواهید درآورد، بدون آن‌که در این پروسه دچار آسیب‌دیدگی شود.
قطعاً موارد بسیار بیشتری وجود دارد که ممکن است در مورد آن‌ها برایتان سؤالی پیش بیاید. در این صورت می‌توانید با متخصصین ما تماس بگیرید و بعد از رفع تمامی شبهات خود برای ثبت سفارش اقدام کنید.  

از کجا بدانیم انتخاب کابینت‌های ام دی اف درست است؟

هیچ نوع ماده‌ای که از آن برای ساخت کابینت استفاده می‌شود، بی‌نقص و کامل نخواهد بود. کابینت‌های ام دی اف نیز مزایا و معایب خودشان را دارند و از این قانون طبیعتاً مستثنا نیستند.

نکته‌ای که در مورد ام دی اف وجود دارد این است که مزایای ام دی اف نسبت به معایب آن بسیار بیشتر هستند. ام دی اف بسیار ارزان است و پایداری بالایی دارد. برخلاف تخته‌های چندلا، باضخامت‌های متفاوت تولید می‌شود که کار را بسیار آسان می‌کند. هم‌چنین این را در نظر داشته باشید که ام دی اف به‌نوعی از بازیافت مواد چوبی به وجود می‌آید و از این نظر و در مقایسه با دیگر محصولات چوبی، سازگاری بسیار بالایی با محیط‌زیست دارد و درواقع تولید آن آسیب جدیدی به محیط‌زیست وارد نمی‌کند. ضخامت، دوام و قابلیت رنگ‌آمیزی ویژگی‌های بسیار مهم کابینت‌های ام دی اف هستند که باعث می‌شوند تا پایداری این نوع کابینت یا چوب افزایش پیدا کند.

بنابراین با این تفاصیل شکی باقی نمی‌ماند که انتخاب کابینت ام دی اف برای آشپزخانه‌ی شما بهترین انتخاب است و گزینه‌ی بهتری برای آن وجود ندارد. مزایای انتخاب کابینت ام دی اف به‌مراتب بیشتر از انواع دیگر است و از طرفی معایب آن نیز انگشت‌شمار و قابل چشم‌پوشی است. هم‌چنین بسیاری از معایب آن به‌راحتی می‌تواند برطرف شود. مثلاً با رنگ‌آمیزی ام دی اف به‌وسیله رنگ‌های روغنی می‌توان به‌راحتی از نفوذ آب به آن و آسیب دیدنش جلوگیری نمود. بنابراین هر موقع آماده‌ی تعویض یا نصب کابینت بودید، باهمکاران ما تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید تا در اسرع وقت پروژه‌ی شما آغاز گردد.

استفاده از کابینت ام دی اف به دلایل زیبایی‌شناسی

دلیل دیگری وجود دارد که کابینت ام دی اف را نسبت به انواع دیگر برتر جلوه می‌دهد. البته شاید جزو دلایل مهم و اصلی نباشد، ولی آن را می‌توان جزو دلایلی به‌حساب آورد که باعث می‌شود تا شما ام دی اف را به انواع دیگر خصوصاً برای استفاده در آشپزخانه ترجیح بدهد. آن ویژگی و دلیل هم این است که از کابینت ام دی اف می‌توان برای مقاصد زیبایی‌شناسی استفاده کرد. پوشش چوب یکی از انواع مختلف دکوراسیون است که شما می‌توانید از آن در جاهای مختلف خانه‌تان استفاده کنید. در پوشش‌های چوبی از انواع مختلف چوب اعم از طبیعی و مصنوعی استفاده می‌شود، اما یکی از بهترین‌هایی که در این راستا می‌توان از آن استفاده نمود، تخته‌های ام دی اف هستند.

ام دی اف به دلیل ظاهر زیبا و شکل‌های مختلفی که به آن می‌توان داد، قابلیت استفاده در آشپزخانه، اتاق پذیرایی و حتی حمام را داراست. در بعضی صاحبان خانه تصمیم می‌گیرند که از قفسه یا شلف نیز در خانه‌ی خود استفاده کنند. برای ساخت و نصب شلف نیز می‌توان از ام دی اف استفاده کرد. فرقی هم نمی‌کند که این شلف در داخل کابینت تعبیه شده یا یک شلف باز بر روی دیوار است که قرار است از آن به‌عنوان کتاب‌خانه استفاده شود.

کابینت‌های ام دی اف ضد آتش‌سوزی

نوع خاص دیگری از کابینت و چوب ام دی اف وجود دارد که در برابر آتش‌سوزی مقاوم است و به‌هیچ‌وجه آتش نمی‌گیرد. استفاده از این نوع چوب در محیط‌هایی که احتمال آتش‌سوزی در آن‌ها بالاست نظیر آشپزخانه بسیار مناسب به نظر می‌رسد. ایمنی مسئله‌ی بسیار مهمی در خانه است که باید تا حد امکان در موارد مختلف آن را رعایت کرد. بنابراین ضروری است تا در صورت استفاده از چوب در دکوراسیون خانه خصوصاً آشپزخانه، از کابینت ام دی اف ضد آتش استفاده کنیم. انواع دیگر چوب معمولاً مقاومتی در برابر آتش ندارند و به‌راحتی به گسترش آن کمک می‌کنند. این موضوع یکی دیگر از مزایای کابینت ام دی اف به‌حساب می‌آید که دارای انواع ضد آتش است و می‌توان برای بالا بردن ایمنی و امنیت خانه از آن استفاده کرد.

در همه‌ی این حالات ترجیح این است که از ام دی اف استفاده کنیم چراکه سطح بسیار صاف و مناسبی دارد. اگر تصمیم خود را گرفته‌اید و قصد سفارش دارید، می‌توانید بی‌درنگ با سازه نو تماس بگیرید تا مقدمات طراحی و نصب کابینت ام دی اف را برای شما آغاز کنیم.

 

آخرین مقالات

شبکه های اجتماعی سازه نو

طراحی دکوراسیون و کابینت

بازسازی و نوسازی
مسکونی و اداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rate this post