بازسازی یا نوسازی؟

بازسازی یا نوسازی یا تغییر دکوراسیون

آیا باید خونمون را بازسازی کنیم یا خرابش کنیم و از اول بسازیمش؟

اینکه خونتون ارزش بازسازی داره یا بهتره تخریب بشه و از اول ساخته شه به خیلی چیزا بستگی داره که بیشترش شخصی هستن. مسلما مسائل مالی هم تو این تصمیم‌گیری نقش به‌سزایی دارند.

بیاید خونه رو به یک ماشین تشبیه کنیم. مثلا بعضی از ماشینای قدیمی واقعا ارزش هزینه کردن برای تعمیر شدن رو دارن. ولی بعضیاشون خیلی قراضه و از رده خارج شدن و باید اسقاط بشن.

بهترین راه هم برای فهمیدن این مسئله اینکه زمان بذاریم و جنبه‌های مختلفی رو بسنجیم.
حالا ما نمی‌تونیم دربارهٔ ماشینتون بهتون کمک کنیم ولی راجب خونتون چرا. پس تا آخر مقاله با سازه نو همراه باشید.

کی بازسازی کنیم و کی نوسازی؟

بازسازی خانه‌های قدیمی هزینهٔ مصالح رو بشدت کاهش می‌ده. ولی به همون مقدار هم شما باید مصالح کهنه رو بندازید دور که خب برای محیط زیست خوب نیست. برای همین هروقت صحبت از باز سارزی خانه‌های کهنه می‌شه اولین فکری که به ذهن فرد میرسه ضرری هست که به طبیعت می‌زنه.
متاسفانه بعضی از خونه هارو از نظر قانونی نمیشه بازسازی کرد. تصمیم برای بازسازی آپارتمان به نظر شخص، منطق، پول مالک و قانون بستگی دارد.
نمیشه برای همهٔ خونه‌ها یه نسخه پیچید و گفت که بازسازی کردن بهتره یا از نو ساختن یا اصلا تغیر دکوراسیون. پس من همون چیزایی رو مینویسم که موقع مشاوره به مشتریام میگم.

بازسازی یا نوسازی

اولین قدم اینه که بفهمیم صاحب خانه چه ارتباط عاطفی‌‌ای با خونش داره و خانوادش راجب اون خونه چه حس عاطفی‌‌ای دارن. این بهترین راه برای تصمیم‌گیری در قدم اول است.

فرقی‌‌ نداره بقیهٔ عوامل چی باشن این موضوع تاثیر زیادی تو تصمیم گیری داره.
خونه یک عنصر بی‌اهمیت و کم انرژی در زندگی شما نیست.

شما باید کیفیت زندگی خودتون رو بسنجید و به این فکر کنید که آیا این فضایی که در آن زندگی می‌کنم برای من کافی است یا نه.

اگه فضای زندگیتون باعث نشه که شما در اون احساس خوبی داشته باشید ناخودآگاه چه بخوای یا نه تصمیم به تغییرش می‌گیری.

بازسازی آپارتمان

من 20 سال پیش دقیقا تو همین وضعیت بودم. یک خونه‌ی خانوادگی که 75سال عمر کرده بود داشتیم و من مثل مادرم و خونوادش تعطیلات رو اونجا می‌گذروندیم ولی من تنها کسی بودم که وابستگی خاصی به خونه داشتم و میخواستم مثل همیشه خانواده اونجا جمع بشن و باهم وقت بگذرونن…

نوسازی خانه های قدیمی

این موضوع باعث شد من تصمیم رو بگیرم و شروع به بازسازی خانه کنم. دوماه طول کشید تا برای بازسازیش برنامه‌ریزی کنم.

وقتی شروع به برنامه ریزی کردم فهمیدم تو چه راه سختی پا گذاشتم. یکی از دوستام که تو ساختمان سازی باتجربه بود و می‌خواست نصیحتم کنه از من عاجزانه خواست که خونرو خراب کنم و از اول بسازمش.

بازسازی یا نوسازی خانه قدیمی

اون وقت یک دور تو خونه‌ای که پر از خاطره و احساس برای من بود زد به این نتیجه رسید که نوسازی هم هزینش کمتره، هم انرژی کمتری می‌بره، هم از نظر مالی بصرفه‌تره و هم فضای بیشتری نسبت به این خونه‌ای که سه چهارم قرن عمر کرده بوجود میاره. ولی من به این نتیجه رسیده بودم که یک خونه‌ی مدرن و نو بدون خاطره برای جمع های فامیلی اصلا خوب نیست.

نوسازی خانه

اینو گفتم که بفهمید من تو زندگی واقعیم همین تصمیم رو گرفتم. موقعیت و شرایط زندگی و تصمیم نهایی برای هر فرد متفاوته، ولی روند فکری یکیه.

شما باید قبل از هرچیزی از خودتون سوال بپرسید که دوست دارید خونه‌ای که کلی توش خاطره دارید و خراب کنید و تو یه خونه ی جدید زندگی کنید؟ بعد برید سراغ باقی ماجرا.

اینجا یک‌سری سوال نوشتم که شما باید قبل از بازسازی، نوسازی یا تغییر دکوراسیون خونتون از خودتون بپرسید.

  • آیا تو دل خودتون بیشتر دوسدارید خونرو نگه دارید یا بکوبید و بسازیدش؟
  • ایا طرح اون خونه چیزی هست که شما توش احساس خوشحالی کنید؟
  • آیا طرح و اندازه خونه میتونه تغییر کنه بطوری که نیازهای الان شمارو پوشش بده؟
  • آیا می‌خواین تو اون خونه زندگی کنید یا می‌خوای بفرشیدش بره؟
  • آیا این خونه چیزی هست که وقتی می‌خواین بفروشیدش بتونید با بالاترین قیمت اینکار رو انجام بدید؟
بازسازی خانه و آپارتمان

زمانی که شما دارید از نظر منطقی و احساسی برسی می‌کنید که آیا بازسازی بهتره یا نوسازی، شما باید به مصالح و ساختار خونه هم دسترسی پبدا کنید تا بفهمید بازسازی خونه اصلا راه قابل اعتمادی هست یا نه؟

که خیلیا اینکارو نمی‌کنن و معمولا نمیرن داخل دیوارشون رو بررسی کنن. برای همین قبل از اینکه خیلی احساسی تصمیم‌گیری کنید با یه مشاور یا یه کسی که تو این کار هست مشورت کنید. تا ببینید آیا بازسازی خونتون اصلا کار شدنی و مقرون بصرفه‌ای هست یا نه.

قبل از بازسازی زیربنای خانه را بررسی کنید

فضاهای قابل تغییر: ما هیچ وقت پیشنهاد نمی‌کنیم که از همون اول از دیوار‌های متحرک استفاده کنید چون حس زیادی ندارند ولی خیلی راحت می‌تونید تغییرش بدید و فضاتون رو عوض کنید.

اگه دیوارای خارجیتون خوب و سالم هستن و شما تصمیم گرفتید خونرو نگه دارید. استفاده از این دیوار هارو بهتون توصیه می‌کنم مخصوصا اگه محلی که زندگی می‌کنید یه جای مرطوب و نمدار ی باشه که چوب اونجا زود می‌پوسه.

حذف کف و تیرچه‌های کف و پر کردن جای خالی با عایق تمیز و پاک کردن و ریختن کف بتونی روی آن منطقی‌تر است. در صورت تمایل می‌توانید کف بتونی کاملا مهر و موم شده و صیقلی داشته باشید و یا کف پوش چوب سخت سازگار با محیط زیست را در بالای بتن نصب کنید.

مصالح

در صورت وجود هرگونه تجهیزات مکانیکی در طبقه پایین، لازم است که آنها در طبقه اصلی منتقل شوند، بنابراین باید در برنامه‌های جدید خود برای آن فضا در نظر بگیرید. محافظت از رادون و همچنین گرمایش کف تابشی نیز در این زمان انجام می‌شود.

اگر تیرچه‌های کف سالم باشند و می‌خواهید از فضای قابل تغییر برای ذخیره سازی و سیستم‌های مکانیکی استفاده کنید.

دیوار عایق

بازسازی زیربنای بلوک‌سنگی یا ترک خورده

قبل از بازسازی مطمئن شوید که اسکلت خونتون سالم و مستحکم باشه و تحمل بار جدید رو داشته باشه. اسکلتی که که سالم باشد هزینهٔ بازسازی و بشدت کاهش می‌دهد و بازسازی رو آسون‌تر می‌کند.

اگه خونتون تو یه منطقهٔ سرد سیر باشه و پایهٔ خونتون سنگی یا بلوکی باشه بهترین راه اینکه از بیرون پایهٔ خونتون رو از عایق بندی کنید تا مانع چرخهٔ یخ زدگی و ذوب شدن ان شوید و باعث می‌شود که مصالح بیرونی تغییری نکنند.

این امر به ویژه در پایه‌های سنگی بسیار مهم است زیرا آن‌ها فقط با ملات بین اتصالات در کنار هم قرار می‌گیرند و بنابراین تقریباً به اندازه بتن ریخته شده مقاوم نیستند.

عایق‌کاری می‌تونه تو محیط داخلی خونه هم بکار بره ولی باید کارامد و به‌صرفه باشه.

تخته سنگ: استفاده از دال سنگی عایق‌بندی شده جدید مورد علاقهٔ ما هستش. دقت داشته باشید که قدیمی‌‌اش خیلی گرون بودن و اصلا به‌صرفه نبودن و نسبت به قیمتش خوب نبود.

من دال‌هایی رو دیدم که با وجود اینکه عایق کمی دارند ولی گرما رو نگه می‌دارند حتی بعضی از دال‌هایی که عایق نیستند می‌تونند گرمارو نگه دارند. دالی که عایق نشده باشه هم می‌تونه گرمارو نگه داره ولی با هزینهٔ نجومی.

من شخصا هیچوقت به فکر خرید مصالح غیر عایق نیستم. بدون زیر بنای مقاوم شما تا آخر عمر سردتان خواهد بود.

همچنین بخوانید: بازسازی آپارتمان

نوسازی آپارتمان

اگه خونتون زیر بنا و دال خوبی داره ولی عایق نیست شما می‌تونید هزینه ای فقط صرف عایق کردنش کنید.

شما میتونید یک سسیتم گرمایش یا یک کف بتونی جدید بسازید. در هر صورت به هر قیمتی شده چه با از دست دادن چند سانت از ارتفاع سقفتون یا هر مسئله‌ی دیگه باید زیربنای عایق استفاده کنید.

بازسازی دیوارهای قدیمی

یه مسئلهٔ خیلی مهم برای دیوار‌ها اینه که باید یک عایق هوا و بخار داشته باشند. بدون این ویژگی هوای گرم تو خونه نمی‌مونه. گرم شدن کامل خونه هم انرژی و حتی هزینهٔ زیادی می‌خواد.

ورود رطوبت هم به خانه باعث ضرر و زیان‌های زیادی می‌شه. در نتیجه دیوارهامون هم باید عایق باشن.

وقتی به اندازه کافی دیوارهاتون عایق باشن. می‌تونین از عایق چوبی هم استفاده کنید که باعث بهتر عایق شدن و نگه داشتن بهتر هوا داخل خانه می‌شود.

تعویض پنجره ها هنگام بازساری خانه

تعویض پنجره‌ها موقع تصمیم گیری‌تون که می‌خواین خونه را بازسازی کنید یا بکوبید و بسازیدش نیاز دارند جزو اولویتتون باشند. اونا تا همیشه سالم نمی‌مونن.

پس تعویض پنجره در اولویتتون باشه مخصوصا اگه تو مناطق سرد زندگی می‌کنید. تازه می‌تونید پنجره ی کهنتون رو بفروشید.

بازسازی کف پشت بوم

جدا از کیفیت مصالح سقف، خود سقف آیا محکمه؟ صافه؟ اندازش خوبه؟ سقف پشت بوم قابل تغییر است ولی سوال اینکه این کار جقدر هزینه داره و آیا میصرفه یا نه؟

شما می‌تونید اسکلت و دیواره‌ی سقف رو نگه دارید و فقط چند خرپا به اسکلت سقف جهت مقاوم سازیش اضافه کنید.

بازسازی پشتبام

بازسازی،نوسازی یا تغییر دکوراسیون؟نتیجه چیشد؟

امیدوارم راهنمای فوق به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که خانه گزینه بهتری است. هر کاری که تصمیم دارید انجام دهید، هدف نهایی باید یکسان باشد – خانه جدیدی که در آن خوشحال باشید، عملکردی بادوام، پایدار و کارآمد داشته باشد.

دستیابی به این اهداف با ساخت جدید آسان تر است، اما اگر خونتون طراحی صحیح و یک‌سری استانداردهارو داشته باشه با بازسازی هم این امر ممکن است.

هر پروژه‌ی نوسازی کلی زباله تولید می‌کند. چیزهای قابل استفادش رو به دیگران بدید یا بفروشید و بقیه اش رو هم به بهترین نحو ممکن جوری که خیلی به طبیعت آسیب نزند دور بریزید.

منبع: ecohome

Rate this post

آخرین مقالات

شبکه های اجتماعی سازه نو

طراحی دکوراسیون و کابینت

بازسازی و نوسازی
مسکونی و اداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.