بازسازی ساختمان و مراحل انجام آن تا پایان پروژه را اینجا بخوانید

بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان و نوسازی آپارتمان یکی از فرآیندهای طراحی و معماری ساختمان و آپارتمان است که بسیاری از افراد برای تغییر فضای خانه و رفع مشکلات ساختمان به آن نیاز پیدا می‌کنند.

بسیاری از کارشناسان معماری معتقدند که همه ساختمان‌های جدید باید به آینده نگاه کنند، نه به گذشته!

در این مقاله از سازه نو به فرآیند بازسازی ساختمان و همچنین نوسازی آپارتمان می‌پردازیم؛ از چگونگی انجام، هزینه بازسازی و نکاتی که باید توجه کنید نیز خواهیم گفت.

ویدئو بازسازی ساختمان

پروژه بازسازی و دکوراسیون داخلی منزل

منظور از بازسازی ساختمان چیست؟

بازسازی ساختمان به انگلیسی Renovation مفهومی تازه در جهان است.

بازسازی اصطلاحی در حفاظت از معماری است که معنای دقیق آن بسته به زمینه استفاده از آن متفاوت است.

ممکن است دلایل مختلفی برای ساخت یک ساختمان یا ایجاد یک ساختمان یا سازه ماکت وجود داشته باشد.

گاهی اوقات بازسازی به دلیل تخریب شدن بناهای تاریخی برجسته‌ توسط ساکنان منطقه انجام می‌شود یا دلایل دیگری مانند جنگ، خطاهای برنامه‌ریزی نشده، تخریب با انگیزه‌های سیاسی یا یک فاجعه طبیعی دارد.

به عنوان مثال می‌توان به Yongdingmen اشاره کرد (دروازه سابق شهر پکن که به طور موقت فدای ملاحظات مربوط به ترافیک شهرd شد)، همچنین St Mark’s Campanile در ونیز (سقوط کرده در 1902)، خانه سرسیاه‌ها (ریگا)، دروازه ایبری و نمازخانه و کلیسای جامع مسیح ناجی در مسکو (تخریب به دستور ژوزف استالین)، درسدن فراونکیرشه و سمپروپر در درسدن (بمبگذاری شده در پایان جنگ جهانی دوم).

یک نمونه کاملاً مشهور ، بازسازی مرکز تاریخی شهر ورشو پس از سال 1945 است.

شهر قدیمی و قلعه سلطنتی از ابتدای جنگ جهانی دوم آسیب زیادی دیده بودند و پس از قیام ورشو در سال 1944 توسط نیروهای آلمانی به طور سیستماتیک با خاک یکسان شدند.

بازسازی مرکز تاریخی ورشو (به عنوان مثال، کلیسای جامع سنت جان، کلیسای سنت کاظیمیرز، قلعه اوجازدوو) و به عنوان مثال، ماکت Stari Most ساخته شده در موستار (بوسنی هرزگوین) با تایید رسمی یونسکو انجام شدند.

در موارد دیگر، بازسازی ساختمان ها و سازه‌ها در مورد مکان‌هایی انجام می‌شد که اهمیت تاریخی و فرهنگی آن‌ها تا مدت‌ها پس از تخریب شناخته نشده بود. این مورد در آمریکای شمالی بسیار اتفاق افتاده است.

به عنوان مثال می توان به بازسازی ساختمان کلنل ویلیامزبورگ در ویرجینیا، بازسازی بناهای متعدد در پارک تاریخی ملی استقلال در فیلادلفیا و پارک تاریخی فورت ویلیام در انتاریوی کانادا اشاره کرد.

بازسازی پارک ملی

از قدیم، نوسازی و بازسازی ساختمان در کشور ما عملی بسیار رایج بوده و هم‌چنین رسم خانه تکانی که سالانه انجام می‌شود نیز به آداب و رسوم آن دوران برمی‌گردد.

جدا از این موضوع، درحال حاضر بازسازی ساختمان و یا نوسازی خانه و آپارتمان در کل جهان امری کاملا رایج شده است.

یکی از دلایل مهم ظهور و رشد بازسازی خانه‌های قدیمی مساله مصرف انرژی و توجه به محیط زیست است که باعث شده در بازسازی ساختمان های قدیمی جدا از زیبایی به مساله انرژِی نیز توجه خاصی شود.

در ایران ما هم آپارتمان‌ها بعد از چندین سال آن شکل دلنشین و جذاب اولیه خود را نخواهند داشت و بسیار کسل کننده می‌شوند. اینجاست که بازسازی ساختمان معنا پیدا می‌کند و با نوسازی ساختمان به صورت حرفه‌ای، فضای شما جذاب و چشمگیر خواهد شد.

برای نمونه در آمریکا که اکثر خانه‌ها از جنس چوب و یا ترموود هستند، سالیانه مبلغ بالایی برای مقابله با نابودی چوب‌ها توسط موریانه پرداخت می‌کنند.

کل ایت هزینه‌های جزء هزینه بازسازی ساختمان به شمار می‌آیند.

در شرایط فعلی ایران از آنجایی که در دهه پیش، ساخت و ساز بسیاری شکل گرفته، احتیاج به بازسازی ساختمان و بازسازی آپارتمان‌ها بسیار بیشتر از قبل احساس می‌شود.

در ایران، طراحی ساختمان‌ها به گونه‌ای است که به‌طور مفید پنجاه سال عمر می‌کنند اما متاسفانه به دلیل ضعف در سطح کیفی اجرا، پیش از رسیدن به سی سالگی، ساختمان به بازسازی احتیاج پیدا می‌کند.

لذا بازسازی ساختمان در کشور ما در مقایسه با دیگر کشورها بسیار مهم‌تر است.

افرادی که تمایل دارند در سال جدید تغییراتی در محیط زندگی خود به وجود آورند، بازسازی ساختمان گزینه بسیار خوبی است.

گاهی اوقات بازسازی ساختمان به تمام یک خانه مربوط است و صاحب خانه تغییرات کلی برای منزل لحاظ می‌کند و گاهی بصورت مشخص مانند بازسازی آشپزخانه.

همچنین بخوانید: بازسازی آپارتمان

بازسازی داخلی ساختمان در تهران

هزینه بازسازی ساختمان و عوامل تاثیرگذار بر آن

بازسازی ساختمان در افزایش ارزش قیمت آن بسیار موثر است، همچنین بازسازی یا نوسازی می‌تواند سطح کیفی زندگی روزمره افرادی که در ساختمان زندگی می‌کنند را ارتقا دهد و در اکثر موارد محیط کارآمد منزل را بهبود بخشد.

هر سال تعداد بسیار زیادی از خانواده‌ها محیط محل اسکان خود را بازسازی می‌کنند.

یکی از مرسوم‌ترین بازسازی‌ها، نوسازی و طراحی مجدد آشپزخانه مانند تعویض کف پوش، کاشی‌ها و کابینت‌ها است.

اگرچه باید دقت داشته باشید که در بازسازی خانه گاهی صرفا نوسازی قسمت‌هایی از ساختمان، بدون رخ دادن تغییراتی مهم قابل انجام است.

اموری جزئی‌تر هم در عمل بازسازی ساختمان به چشم می‌خورند مانند:

 • تعویض کاغذ دیواری
 • تعویض کاشی و سرامیک کف و دیوار
 • گچ کاری
 • نصب پارکت
 • اجرای کناف
 • سقف کاذب کشسان

در حقیقت شما با یک حساب سرانگشتی به این نتیجه می‌رسید که هزینه بازسازی ساختمان، تا حد چشم‌گیری از هزینه ساخت ساختمان جدید پایین‌تر است.

نرخ بازسازی ساختمان بر اساس مساحت

نرخ بازسازی ساختمان بر پایه مساحت با طیف گسترده ای مواجه است زیرا حجم تغییرات و مواد و متریال استفاده شده و میزان کیفیت کار در این مورد تاثیرگذار است.

برخی تغییرات به حدی زیاد است که کارشناسان ماهر در هر زمینه‌ای مانند بنا و نجار و برق کار و تاسیساتی و نقاش دست به کار می‌شوند.

قطعا محله و اینکه در کدامیک از نواحی تهران هستید در نرخ گذاری پیمانکاران و کارشناسان موثر است.

بازسازی و نوسازی ساختمان

همچنین بخوانید:

قوانین بازسازی ساختمان

بازسازی آشپزخانه

یکی از معمول‌ترین فضاهایی که در بازسازی خانه انجام می‌شود آشپزخانه است.

تخریب دیوار آشپزخانه‌ها با معماری قدیمی و تبدیل محیط close به فضای open، تغییر کاشی‌های دیوار و سرامیک‌های کف، تعویض سینک ظرفشویی و شیرآلات و طراحی و ساخت کابینت نیز از جمله سرویس هایی است که در بازسازی آشپزخانه قابل انجام است.

بازسازی سرویس حمام و دستشویی

گاهی مشکلاتی مانند نم و رطوبت، ترکیدگی لوله و… در سرویس‌های بهداشتی باعث می‌شود مجبور به بازسازی سرویس شوید و در کل تاسیسات را از نو انجام دهید، قیرگونی کنید، کاشی و سرامیک، شیرآلات و لوازم بهداشتی را عوض کنید.

بازسازی دیگر فضاهای ساختمان

علاوه بر آشپزخانه و سرویس بهداشتی می‌توان دیگر فضاهای منزل را نیز بازسازی کرد. در این شرایط به طور معمول رنگ آمیزی ساختمان و عوض کردن کفپوش انجام می‌شود.

علاوه براین باتوجه براینکه ازبین بردن و جابجا نمودن دیوارهای حایل تغییرات مثبتی در محیط خانه ایجاد می‌کنند، طرفداران زیادی دارد.

فصل مناسب برای بازسازی ساختمان

برخی از امور مرتبط با بازسازی خانه و بنایی در فصل‌های گوناگون انجام شده و فصل منحصربه فرد روی قیمت نهایی آن تاثیرگذار است.

یکی از این امور عایق بندی و قیرگونی می‌باشد که برای نمونه در فصول سرد و ایام بارندگی سال به علت گرفتاری بیشتر کارشناسان شاید پیدا کردن یک کارشناس حرفه‌ای به وقت بیشتری احتیاج داشته باشد و مبلغ بالاتری نیز در مقایسه با فصل دیگری مانند تابستان درخواست کند.

رنگ کردن دیوارهای خانه هم که در این گروه‌بندی قرار دارد در آخرین ماه سال زحمت بیشتری دارد و گران‌تر است.

نیروهای لازم برای بازسازی ساختمان

برخی اوقات پیمانکار حق الزحمه نیروهای کار را به شکل روزمزد در نرخ گذاری لحاظ نموده و به همراه دیگر موارد لازم به حالت جداگانه نرخ گذاری می‌کند.

گونه دیگر که در اکثر موارد صرفه اقتصادی بیشتری دارد نرخ گذاری به شکل کلی و پروژه‌ای است.

در بازسازی ساختمان انجام خدمات مختلفی مانند مطالعات سازه‌ای و معماری موضوعی تخصصی است و باید توسط کارشناسان حرفه‌ای که در این حوزه تا به امروز تجربه درخشانی داشته‌اند، انجام شود زیرا هنر بازسازی ساختمان، انجام کار با کمترین هزینه بوده و این عمل صرفا از پیمانکاری حرفه‌ای در این حوزه برمی‌آید.

تیم سازه نو با بیش از چندین سال سابقه در حوزه بازسازی خانه با اهداف طراحی داخلی ساختمان, معماری داخلی فضا، نوسازی آپارتمان، تعمیرات و تاسیسات ساختمان و خانه، پیمانکاری فضا، بازسازی خانه‌های قدیمی، بازسازی امکان اداری و تجاری و… آماده خدمت رسانی به همه شهروندان پایتخت است.

این مجموعه تا به امروز موفق شده است با حفظ سرمایه صاحبان ملک و درک نیازهای یک خانواده و فراهم کردن محیط رویایی و دلنشین مسیر میانبری را جایگزین ساخت و ساز پرخرج و مخارج کرده است.

سوالات متداول بازسازی ساختمان

 • 1. هزینه بازسازی ساختمان چقدر است؟

  برآورد هزینه بازسازی ساختمان و خانه به چندین عامل بستگی دارد و از 2/000/000 تومان می‌تواند شروع و به قیمت‌های نجومی نیز برسد.

  عوامل تاثیرگذار در بازسازی خانه و آپارتمان:

  • قیمت هر متر مربع بازسازی بر هزینه بازسازی خانه
  • تاثیر بازسازی آشپزخانه بر هزینه بازسازی ساختمان
  • تاثیر بازسازی سرویس بهداشتی بر هزینه بازسازی ساختمان
  • تاثیر بازسازی داخلی خانه بر هزینه بازسازی منزل
  • تاثیر قیمت پیمانکاری ساختمان بر هزینه بازسازی خانه

 • 2. مدت زمان بازسازی ساختمان چقدر است؟

  مدت زمان پروژه‌های بازسازی ساختمان با توجه به حجم و نوع ساختمان همچنین قدمت ساختمان ممکن است متفاوت باشد اما می‌تواند از یک ماه تا چهارماه برای پروژه‌های معمولی طول بکشد.

 • 3. چه مجوزهایی برای انجام بازسازی از شهرداری لازم است

  اطلاع دادن به شهرداری و دریافت توافق‌نامه جهت انجام امور تعمیرات بر عهده کارفرما می‌باشد اما شرکت‌های معماری و بازسازی نیز می‌توانند با دریافت مبلغی و وکالت از طرف کارفرما مجوزهای لازم را دریافت کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

آخرین مقالات

شبکه های اجتماعی سازه نو

طراحی دکوراسیون و کابینت

بازسازی و نوسازی
مسکونی و اداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.